Skip to content

751 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1971

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 24, 2026

Property Information

Block379.01
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF-1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage920
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,600
55%
Improvement Value:$100,200
45%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,662+0.2%
2024$6,648+1.1%
2023$6,578+0.0%
2022$6,575-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft920DeedBook 19968, Page 459

Property Sale

Sale
$270,500

To:

Sq Ft920DeedBook 19911, Page 1129Recorded12/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1971