Skip to content

755 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 29, 1992

Property Information

Block379.02
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
49%
Improvement Value:$126,100
51%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,533+0.2%
2024$7,518+1.1%
2023$7,439+0.0%
2022$7,436-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 4012, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1942