Skip to content

759 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 19, 2012

Property Information

Block379.02
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,092
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
52%
Improvement Value:$112,100
48%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+0.2%
2024$7,097+1.1%
2023$7,022+0.0%
2022$7,019-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6346, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1954