Skip to content

744 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block379.02
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5-AL-CC-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,160
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
55%
Improvement Value:$101,600
45%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+0.2%
2024$6,781+1.1%
2023$6,709+0.0%
2022$6,706-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6848, Page 350Recorded8/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4796, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3915, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1942