Skip to content

747 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block379.03
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,381
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
46%
Improvement Value:$142,600
54%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+0.2%
2024$8,021+1.1%
2023$7,936+0.0%
2022$7,933-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,381DeedBook 17041, Page 1131

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 4082, Page 868

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 3801, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1929