Skip to content

589 Harding Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2003

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 18, 2003

Property Information

Block379.03
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,877
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,900
39%
Improvement Value:$170,400
61%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+0.2%
2024$8,350+1.1%
2023$8,261+0.0%
2022$8,258-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,877DeedBook 5174, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 4984, Page 539