Skip to content

578 Krochmally Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block379.04
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,905
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,200
40%
Improvement Value:$188,400
60%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+0.2%
2024$9,382+1.1%
2023$9,283+0.0%
2022$9,279-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,905DeedBook 4337, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1939