Skip to content

573 Harding Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 8, 2001

Property Information

Block379.04
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
43%
Improvement Value:$151,500
57%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+0.2%
2024$8,051+1.1%
2023$7,966+0.0%
2022$7,963-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5006, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3912, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1949