Skip to content

748 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1960

Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block379.05
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-4U
Dwellings4
ZoningC-1
Sq Footage2,552
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
24%
Improvement Value:$277,300
76%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+0.2%
2024$10,984+1.1%
2023$10,867+0.0%
2022$10,864-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960