Skip to content

774 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block379.05
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/2APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage3,414
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,500
29%
Improvement Value:$300,300
71%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+3.9%
2024$12,791+1.1%
2023$12,655+0.0%
2022$12,651-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,414DeedBook 5281, Page 861

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3780, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1920