Skip to content

773 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Oct 10, 2005

Property Information

Block379.05
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
49%
Improvement Value:$129,900
51%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,612+0.2%
2024$7,597+1.1%
2023$7,516+0.0%
2022$7,513-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 5578, Page 402

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5303, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4504, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1919