Skip to content

766 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1965

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block379.05
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB, 6 APTS
Dwellings6
ZoningC-1
Sq Footage3,904
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
29%
Improvement Value:$414,700
71%
Total Assessment$588,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,070+12.2%
2024$16,109+1.1%
2023$15,938+0.0%
2022$15,932-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965