Skip to content

540 Krochmally Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1962

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block379.06
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,053
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
47%
Improvement Value:$131,800
53%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+0.2%
2024$7,509+1.1%
2023$7,430+0.0%
2022$7,427-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,053DeedBook 17308, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5716, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1962