Skip to content

777 Mary StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1963

Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block379.06
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
49%
Improvement Value:$121,300
51%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,897+0.2%
2024$6,883+1.1%
2023$6,807-3.5%
2022$7,055-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963