Skip to content

774 Mary StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 7, 2008

Property Information

Block379.07
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,234
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
51%
Improvement Value:$157,700
49%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+0.2%
2024$9,777+1.1%
2023$9,673+0.0%
2022$9,670-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4227, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1953