Skip to content

530 Harding Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block379.11
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,669
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
42%
Improvement Value:$167,000
58%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+0.2%
2024$8,678+1.1%
2023$8,585+0.0%
2022$8,583-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$202,000

To:

DeedBook 5131, Page 529

Property Sale

SaleMulti
$150,100

To:

DeedBook 5097, Page 531

Property Sale

SaleMulti
$133,000

To:

DeedBook 4680, Page 164

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1949