Skip to content

800 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 26, 2013

Property Information

Block379.12
Lot40.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB, OFFICE
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,033
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,000
67%
Improvement Value:$100,800
33%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687+3.8%
2024$9,328+1.1%
2023$9,229+0.0%
2022$9,226-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft2,033DeedBook 6448, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1955