Skip to content

671 Pfeiffer Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Apr 18, 2002

Property Information

Block380.01
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,429
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
49%
Improvement Value:$124,500
51%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+0.2%
2024$7,413+1.1%
2023$7,334+0.0%
2022$7,332-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft1,429DeedBook 5055, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1914