Skip to content

751 Christopher Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Mar 24, 1994

Property Information

Block383.01
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,180
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
49%
Improvement Value:$136,300
51%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,137+0.2%
2024$8,121+1.1%
2023$8,034+0.0%
2022$8,032-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,180DeedBook 4138, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1961