Skip to content

693 Columbus Cir.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 19, 2000

Property Information

Block383.02
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-BL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,760
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
53%
Improvement Value:$124,300
47%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+0.2%
2024$8,018+1.1%
2023$7,933+0.0%
2022$7,930-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 4802, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1961