Skip to content

706 Columbus Cir.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block383.02
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,406
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
47%
Improvement Value:$160,200
53%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+0.2%
2024$9,099+1.1%
2023$9,003+0.0%
2022$9,000-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 6829, Page 118Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 6534, Page 721Recorded1/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961