Skip to content

738 Columbus Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block383.02
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,554
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,900
46%
Improvement Value:$158,400
54%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,849+0.2%
2024$8,831+1.1%
2023$8,737+0.0%
2022$8,734-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,554DeedBook 17586, Page 1893Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 6900, Page 373Recorded12/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961