Skip to content

765 Columbus Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block383.03
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,783
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
44%
Improvement Value:$171,900
56%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,320+5.5%
2024$8,831+1.1%
2023$8,737+0.0%
2022$8,734-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 6001, Page 423

Property Sale

Sale
$247,500

To:

DeedBook 3801, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1961