Skip to content

733 Columbus Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block383.03
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,244
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
47%
Improvement Value:$151,000
53%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+0.2%
2024$8,575+17.9%
2023$7,275+0.0%
2022$7,272-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 19287, Page 417

Property Sale

Sale
$346,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 19132, Page 1186Recorded1/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961