Skip to content

745 Columbus Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block383.03
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,612
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
49%
Improvement Value:$138,700
51%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+0.2%
2024$7,955+1.1%
2023$7,868+3.0%
2022$7,642-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961