Skip to content

834 Barry Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block390
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
55%
Improvement Value:$112,900
45%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+0.2%
2024$7,552+1.1%
2023$7,471+0.0%
2022$7,469-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 4535, Page 133Recorded9/2/1998

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4283, Page 727Recorded11/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1957