Skip to content

816 Robbins St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block392.03
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,427
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
44%
Improvement Value:$170,900
56%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+0.2%
2024$9,193+1.1%
2023$9,095+13.1%
2022$8,044-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 18134, Page 1955

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,427DeedBook 17538, Page 1948Recorded6/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1957