Skip to content

786 Robbins St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block392.06
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-CC-AG
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
32%
Improvement Value:$260,500
68%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,570+0.2%
2024$11,547+1.1%
2023$11,424+0.0%
2022$11,421-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5303, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1966