Skip to content

782 Robbins St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block392.06
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,485
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
48%
Improvement Value:$133,300
52%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+0.2%
2024$7,717+1.1%
2023$7,635+0.0%
2022$7,633-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6905, Page 196Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959