Skip to content

805 Robbins St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1955

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block392.07
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
55%
Improvement Value:$98,700
45%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,689+0.2%
2024$6,675+1.1%
2023$6,604+0.0%
2022$6,602-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6971, Page 866

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5580, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1955