Skip to content

773 Robbins St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block392.07
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF2G
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage1,914
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
43%
Improvement Value:$161,000
57%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,568+0.2%
2024$8,551+1.1%
2023$8,460+0.0%
2022$8,458-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,914DeedBook 17249, Page 703

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6230, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1919