Skip to content

670 Pfeiffer Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Public Property

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 13, 1998

Property Information

Block393
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionWILLOW POND PK
Dwellings0
ZoningC-3
Sq Footage---
Acreage11.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,702,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,702,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$10,360-31.2%
1999$15,068-5.5%
1997$15,939+4.7%
1996$15,221-22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 4513, Page 181