Skip to content

895 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block393
Lot3.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
DescriptionGARDEN ST LIQUO
Dwellings---
ZoningC-3
Sq Footage9,840
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$642,400
44%
Improvement Value:$833,300
56%
Total Assessment$1,475,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,145+3.9%
2024$44,433+1.2%
2023$43,902
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977