Skip to content

816 Shannon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block394.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-S-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,900
52%
Improvement Value:$120,700
48%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+0.2%
2024$7,606+1.1%
2023$7,525+0.0%
2022$7,522-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$264,500

To:

Sq Ft1,412DeedBook 6149, Page 288

Property Sale

Sale
$273,950

From:

To:

DeedBook 5374, Page 472Recorded8/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1957