Skip to content

784 Shannon Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block394.01
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,810
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
52%
Improvement Value:$126,400
48%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,001+0.2%
2024$7,985+5.1%
2023$7,596+0.0%
2022$7,594-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 5124, Page 173

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3777, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1957