Skip to content

784 May Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block394.02
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-A-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
47%
Improvement Value:$156,600
53%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+0.2%
2024$8,894+1.1%
2023$8,800+0.0%
2022$8,797-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000

To:

DeedBook 18321, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 1957