Skip to content

896 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block394.03
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
52%
Improvement Value:$114,700
48%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+0.2%
2024$7,217+1.1%
2023$7,141+0.0%
2022$7,138-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,643DeedBook 6354, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1957