Skip to content

861 Barry Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block394.03
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-SL-AG
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,568
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
51%
Improvement Value:$131,400
49%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,152+0.2%
2024$8,136+13.8%
2023$7,150+0.0%
2022$7,147-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 6423, Page 522

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5177, Page 250

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4782, Page 776

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4131, Page 346

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3731, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1957