Skip to content

872 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 22, 2008

Property Information

Block394.03
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
50%
Improvement Value:$126,700
50%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+0.2%
2024$7,588+1.1%
2023$7,507+0.0%
2022$7,505-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4267, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1957