Skip to content

769 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 12, 2010

Property Information

Block395.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,710
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
47%
Improvement Value:$157,600
53%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,942+0.2%
2024$8,925+1.1%
2023$8,830+0.0%
2022$8,827-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 6203, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1969