Skip to content

6 Sterling Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block395.02
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-WS-BL-AG
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,349
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
46%
Improvement Value:$159,200
54%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,924+0.2%
2024$8,907+3.8%
2023$8,580+0.0%
2022$8,577-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969