Skip to content

409 Hamilton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 17, 1992

Property Information

Block395.03
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF&B
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,686
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
47%
Improvement Value:$154,600
53%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,852+0.2%
2024$8,834+1.1%
2023$8,740+0.0%
2022$8,737-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 4036, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1969