Skip to content

682 Hunter Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block397.01
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,614
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
48%
Improvement Value:$148,300
52%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+0.2%
2024$8,642+12.7%
2023$7,671+0.0%
2022$7,668-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 19747, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1969