Skip to content

992 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Aug 16, 1994

Property Information

Block397.02
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,802
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,900
41%
Improvement Value:$181,900
59%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+0.2%
2024$9,238+1.1%
2023$9,140+0.0%
2022$9,137-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,802DeedBook 4179, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1969