Skip to content

986 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block397.02
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-BL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,900
45%
Improvement Value:$157,400
55%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,638+0.2%
2024$8,620+1.1%
2023$8,529+0.0%
2022$8,526-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4621, Page 458

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4390, Page 759

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3974, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1969