Skip to content

950 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block397.02
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,963
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,100
44%
Improvement Value:$161,800
56%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+0.2%
2024$8,639+1.1%
2023$8,547+0.0%
2022$8,544-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,963DeedBook 5442, Page 888

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3766, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1969