Skip to content

774 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Mar 10, 2026

Property Information

Block397.02
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,781
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
47%
Improvement Value:$158,300
53%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,960+0.2%
2024$8,943+1.1%
2023$8,848+0.0%
2022$8,845-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$302,000

To:

DeedBook 19978, Page 1528

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,781DeedBook 6788, Page 349

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 6284, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1969