Skip to content

746 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block397.02
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF&B
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,946
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
43%
Improvement Value:$193,300
57%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,161+0.2%
2024$10,141+1.1%
2023$10,033+0.0%
2022$10,030-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969