Skip to content

726 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block397.02
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,742
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
45%
Improvement Value:$166,900
55%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,223+0.2%
2024$9,205+1.1%
2023$9,107+12.6%
2022$8,088-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft1,742DeedBook 18152, Page 1957

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3298, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1969