Skip to content

722 Gornik Dr.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block397.02
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
49%
Improvement Value:$144,400
51%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+0.2%
2024$8,527+1.1%
2023$8,437+0.0%
2022$8,434-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969